מי שעבר את גיל 30 ועדיין צורך קנאביס באופן קבוע, סביר להניח שעושה זאת משום שהקנאביס מקל על מצבו הרפואי ו/או הנפשי, ולא בגלל החיפוש שלו אחר תחושת הסוטול וההיי.

רבים מצרכני הקנאביס הקבועים כלל אינם מודעים לקיומה של הבעיה הרפואית שלהם, היות והקנאביס שהם צורכים, למרות שאיננו רפואי, מרגיע להם את התסמינים.
הם מתחילים להיות מודעים לבעיה, או להרגיש אותה, רק כאשר הם נאלצים להפסיק לצרוך את הקנאביס, למשל עקב מעצר משטרתי, לחץ משפחתי או מצב כלכלי, מבלי להיות מודעים לכך שיתכן והם זכאים לקבל אותו באופן חוקי!

לדוגמא, לפני מספר שבועות התקשר אלי אדם שהוכר כהלום קרב ממלחמת לבנון ושאל אם יוכל עקב כך להגיש בקשה לשימוש רפואי בקנאביס.
הסברתי לו שלמרות עשרות המחקרים המעידים על התועלת הרבה של הקנאביס לטיפול בנפגעי הלם קרב, משרד הבריאות עדיין מערים מכשולים רבים בדרך לקבלת הרישיון וכי נכון להיום, המשרד מאשר קנאביס להלומי קרב רק אם יש בידם המלצה מפסיכיאטר מומחה – ורק אם ההמלצה של הפסיכיאטר המומחה מגובה בחתימתו של מנהל בית החולים בו אותו פסיכיאטר מועסק.
משרד הבריאות מכנה זאת "נוהל חריג" (לבקשת קנאביס רפואי), אך בעיני מדובר בהערמת קשיים כך שחולים מעטים בלבד, אם בכלל, יעמדו במשימה.
הסברתי לו זאת וכבדרך אגב, שאלתי אותו אם במקרה הוא סובל מבעיות רפואיות נוספות.
התברר שיש לו פריצת דיסק קשה, אבל לדבריו הכאב נסבל לעומת הכאב הנפשי שלא מאפשר לו לישון או להשתחרר מהדיכאון.
וכך, תוך פחות מחודש ימים כבר הייתה לו המלצה לשימוש בקנאביס רפואי מרופא מומחה לכאב:
לא בגלל הפוסט טראומה, אלא בגלל כאבי הגב הכרוניים שלו…

במקרים לא מעטים, עליי 'לתחקר' את הפונים אליי בכדי לקבל מהם את מלוא המידע.
הבחור הבא פנה אליי ושאל אם יוכל לקבל קנאביס רפואי עקב היותו מוכר כחולה פיברומיאלגיה:

כיום, משרד הבריאות לא מאשר טיפול בקנאביס לחולי פיברומיאלגיה.
למזלנו, עדיין מאשרים אותו לחולים שסובלים מכאב כרוני, כמו למשל עקב פריצת דיסק.

אולם, טרם יקבל את האישור לצרוך קנאביס רפואי, יהיה על הבחור להוכיח כי ניסה את הטיפול הקונבנציונלי, כלומר שהוא נטל כמות מספקת של משככי כאבים ואופיאטים, וכי הם לא הועילו לשיכוך כאביו.אם הוא יתעקש ויהיה סבלני, קיים סיכוי טוב שבסופו של תהליך משרד הבריאות יאשר לו את הטיפול. הדבר יהיה תלוי במידה רבה ברמת הנחישות שלו, בסבלנות וביכולת העמידה שלו אל מול חומות הביורוקרטיה…

 

הערה: משנת 2014, ניתן לקבל אישור לקנאביס רפואי עקב פוסט טראומה ולאחרונה גם קל יותר לקבל אישור עקב פיברומיאלגיה.

 

לפרק הבא       לתוכן העניינים